Oceń galerię

 
 

Aktualna ocena

 

Liczba głosów: 10

Siena - widoki z ratuszowej wieży

Autor: Robert Krupiński
Data publikacji: 23-05-2011
 
<
Gallery image
>
robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 1
<
robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 1robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 2robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 3robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 4robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 5robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 6robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 7robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 8robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 9robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 10robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 11robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 12robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 13robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 14robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 15robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 16robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 17robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 18robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 19robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 20robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 21robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 22robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 23robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 24robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 25robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 26robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 27robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 28robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 29robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 30robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 31robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 32robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 33robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 34robert.krupinski Architektura Siena - widoki z ratuszowej wieży 35
 
>
 
 
"Siena otwiera serca na oścież przed Tobą" - tak brzmi gościnne motto Sieneńczykow. Osadzone na trzech wzgórzach miasto wspaniałej architektury i sztuki. Pełna magicznych zaułków Siena to kolebka artystów (nie bez kozery jednym z najbardziej ulubionych kolorów malarzy jest "podpalana siena"), niezwykle malownicza ze swoim labiryntem krętych uliczek, mozaiką czerwono - brązowych dachów i wiekowych kamienic. Od wieków fascynuje przybyszów, którzy zdecydowali się przekroczyć jej mury.

Siena - miasto i gmina we Włoszech, w Toskanii, w prowincji Siena. Ważne centrum turystyczne. Wg danych na rok 2004 gminę zamieszkują 48 844 osoby, 413,9 os./km².

Historia"
Według legendy Sienę założyli synowie Remusa - Senio i Aschio, którzy uciekając przed Romulusem schronili się w górach i wznieśli zamek Senio. Herbem miasta stało się godło ich rodu - wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa, a barwami balzany - miejskiego sztandaru były biel i czerń.

Historycznie Siena była etruskim osiedlem i małym miasteczkiem w okresie antycznym. Około 5 wieku w Sienie znajdowała się siedziba biskupstwa. Dogodne położenie miasta przy szlakach handlowych i miejscowy przemysł włókienniczy stały się podstawą przyszłego bogactwa mieszczan oraz arystokracji longobardzkiej i frankońskiej. W XII i XIII wieku Siena zaliczała się do najbogatszych miast Europy. Do dzisiejszego dnia istnieje w Sienie najstarszy europejski bank Monte Paschi di Siena. Bankierzy ze Sienny udzielali pożyczek prawie w całej ówczesnej Europie, a do największych rodów finansowych należeli: Buonsignori, którzy założyli spółkę Grande Tavola, Piccolomini, Salimbeni. Stan kupiecki zaczyna się chylić ku upadkowi w XIII wieku. W XII wieku w sporze między gwelfami a gibelinami Siena opowiedziała się po stronie cesarza. Między innymi ten wybór był przyczyną ciągłych konfliktów z Florencją. Miastem rządziła rada, consiglio, która co roku wybierała członków rządu - Signorii i podestę - najwyższego urzędnika miejskiego.

Zabytki i atrakcje turystyczne:
W Sienie zachowana została w pełni antyczna struktura miasta. Do najwspanialszych zabytków należy katedra z XII wieku (Duomo), której główna fasada została ukończona w 1380 roku. W skład kompleksu wchodzą baptysterium i kampanila. W środku znajduje się oktagonalna ambona autorstwa Nicola Pisano oraz płaskorzeźby które wykonali Donatello, Ghiberti, Jacopo della Quercia i inni XV-wieczni rzeźbiarze. Inne zabytki: główny rynek Piazza del Campo z Palazzo Pubblico i Torre del Mangia oraz ratusz. Zabytkowe centrum Sieny zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Muzea:
Museo dell'Opera Metropolitana del Duomo
Museo Civico
Pinacoteca Nazionale
Na przełomie XIII i XIV wieku powstała ważna szkoła malarska zwana sieneńską. Jeden ze starszych uniwersytetów na świecie 1240. Ze Sieny pochodzi Jacopo della Quercia. W Sienie żyła i działała Święta Katarzyna.

Dwa razy do roku w Sienie odbywa się wyścig konny Palio di Siena, który jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Foto: Robert Krupiński

KOMENTARZE

Nikt nie skomentował tej treści, bądź pierwszy.

DODAJ NOWY KOMENTARZ

Aby skomentowac treśc musisz byc zalogowany, zaloguj się lub załóż konto
 
 
Polityka prywatności
Uaktualniliśmy naszą politykę prywatności.
Twoja prywatność jest dla nas ważna, dlatego informujemy Cię o zmianach w naszej Polityce Prywatności. Aby informacje o sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych były bardziej przejrzyste i czytelne, podzieliliśmy Politykę Prywatności na różne rozdziały. W każdym rozdziale szczegółowo opisujemy, które Twoje dane osobowe mamy i jak je przetwarzamy. Dodaliśmy też więcej informacji na temat Twoich praw – na przykład tego, jak uzyskać dostęp do swoich danych i jak powiadomić nas, abyśmy zaprzestali ich przetwarzania.

Naszą Politykę Prywatności możesz znaleźć na Glow.pl w dolnej zakładce "Polityka Prywatności". Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych osobowych lub chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać dostęp do swoich danych osobowych lub je usunąć, napisz na adres e-mail: robert.krupinski@glow.pl

Zapoznaj się z Polityką Prywatności
BRAK ZGODY COOKIES